Nagy mértékben kábszer, kis mértékben orvosság?
Sokan esküsznek rá, hogy a szuperkicsi, 10-20 mikrogrammos adagokban fogyasztott LSD élénkebbé tesz, növeli a kreativitást és megszünteti a depressziót. Ez azonban csak a magukon kísérletező úttörők véleménye, ugyanis a microdosinggal még sosem végeztek klinikai vizsgálatot. Az Imperial College London magyar kutatója, Szigeti Balázs vezetésével most indult egy kutatás, ami ezen változtathat. Feltéve, hogy sikerül bebizonyítani, hogy van-e a microdosingnak bármilyen hatása a placebón kívül.
A microdosing, azaz az LSD kis mennyiségekben adagolása nagyjából a 2010-es évek eleje-közepe táján vált felkapottá, de ahogy a szilícium-völgyi techmogulok és művészek is rákaptak, úgy lett egyre trendibb világszerte. Kaliforniának és az LSD-fogyasztásnak évtizedekre visszanyúló közös története van, azt meg, hogy az urbanizált környezetben élő, jól kereső értelmiségiek vágynak a spirituális élményekre, az ajahuaszka-szertartások népszerűsége is bizonyítja.
A pszichedelikus szereket évszázadokkal ezelőtt misztikus élmények megélésére használták. De hogy lehet hangulatjavítóként használni az LSD-t, ami a világ egyik legpotensebb pszichoaktív kábítószere? Úgy, hogy odafigyelnek az adagolásra – elvégre a kígyóméreg is halálos bizonyos mennyiség fölött, mégis gyógyszert készítenek belőle.
A terápiás (300-800 mikrogramm) és a rekreációs (100-200 mikrogramm) adaggal szemben a microdosinghoz 5-20 mikrogrammnyi LSD-t használnak. (Emlékeztető: egy mikrogramm a gramm egymilliomod része.) A feketepiacon kapható LSD-t körömnyi itatóspapír-darabkákra (blotter) csöpögtetve árulják. Ezeknek a hatóanyag-tartalma átlagosan 100 mikrogramm LSD. A microdosing a normál adag látomás- és megvilágosodásszerű élménye helyett a hangulatunkon javít, azonfelül összeszedettebbé és kreatívabbá tesz – legalábbis ezt állítják, akik kísérleteznek vele. Egy ekkora adag még csak úgynevezett szubpercepciós hatást vált ki – vagyis nem befolyásolja az érzékszervek működését. Nem okoz látványos hallucinációkat, istenélményt, ego-összeomlást és katarzist, csak lendületbe hozza a gondolkozást és javítja a hangulatunkat. Állítólag.
A pozitív beszámolókkal tele az internet. Érdekes, de ezek alapján a microdosing nem is úgy hat, mint a hallucinogének, hanem úgy, mintha a Ritalin, a gyógyszertárakban is kapható stimuláns, illetve az antidepresszáns Prozac keveréke lenne. Egy szoftvermérnök egy microdosing-tripen jött rá, hogy a probléma, amibe munka közben belefutott, nem szoftveres, hanem hardveres eredetű volt. Egy nő azt mesélte, hogy a microdosing kimozdította a mániás depressziójából. Egy író arról számolt be, hogy a microdosing szabadította meg az ihlethiányától, és újra el tudta kezdeni a munkát.
Forrás : Index.hu
Elolvasom a teljes cikket