Fogyogat a fű Nógrádban ! Lefoglaltak pár gramm füvet.

Amikor a rendőrség diadalittasan közli, hogy hét ember ellen indított eljárást Nógrád vármegyében kábítószer birtoklása miatt, első pillantásra úgy tűnhet, hogy újabb jelentős csapást mértek a drogkereskedelemre. A részleteket elolvasva azonban egészen más kép rajzolódik ki. A legtöbb esetben néhány grammnyi anyagról, illetve fogyasztókról van szó, köztük egy 18 éves lányról is, aki elismerte, hogy előző nap kábítószert fogyasztott.

Újabb rendőrségi sikerjelentés érkezett a frontról.

Néhány gramm marihuána. Néhány fogyasztó. Hét gyanúsított. Eljárások. Lefoglalások. Fotók az asztalra kirakott zacskókról. A megszokott koreográfia.

Magyarországon ugyanis immár több mint fél évszázada zajlik egy háború. Egy háború, amelyet a politika minden évben megígér, hogy megnyer. Egy háború, amelyre milliárdokat költünk. Egy háború, amelynek minden évben vannak áldozatai.

És egy háború, amelyet minden létező valid mérőszám szerint elvesztettek.

A drogok ugyanis nem tűntek el.

Nem lett kevesebb belőle .

Nem lettek nehezebben hozzáférhetők.

Nem lettek kevésbé népszerűek.

A tiltás nem szüntette meg a piacot. Egyszerűen átadta azt a szervezett bűnözésnek.

Ez a történet nem Nógrádban kezdődött és nem is Magyarországon.

1971-ben az Egyesült Államokban Richard Nixon meghirdette a „War on Drugs”-ot. A világ jelentős része átvette ugyanazt a modellt: tiltás, büntetés, rendőri fellépés, zéró tolerancia.

Az elképzelés egyszerű volt.

Ha elég embert tartóztatnak le, akkor megszűnik a kereslet.

Ha elég dílert zárnak börtönbe, akkor megszűnik a kínálat.

Ha elég kemények lesznek a törvények, akkor az emberek nem fognak drogot fogyasztani.

Csak, hogy természetesen mint mostmár tudjuk, nem ez történt.

Ötven évvel később több féle drog van a világon mint valaha, és veszélyesebbek is, mint bármikor volt a történelem során.

Olcsóbban lehet előállítani szinte bármit.

Jobb minőségben lehet hozzáférni mint bármikor.

Könnyebben és hozzáférhetően mint bármikor korábban.

A drogháború történelmi mércével mérve az egyik legnagyobb közpolitikai kudarc lett a modern korban.

Magyarország pedig továbbra is úgy viselkedik, mintha ez az információ nem jutott volna el Budapestre.

A tiltás nem szünteti meg a keresletet !

A politika egyik legnagyobb hazugsága, hogy a tiltás megszünteti a fogyasztást.

A valóság az, hogy az emberek mindig keresték és keresni is fogják azokat a szereket, amelyek módosítják a tudatállapotot különféle okoknál fogva.

Alkohol. Ha oldani akarjuk a feszültségünket és felejteni ami bánt minket !

Nikotin. Szintén egy ősi feszültség oldó de már inkább stimuláns jellegű drog !

Koffein. Természetes stimuláció sokaknak naponta 5-10 alkalommal is !

Nyugtatók. Célirányos és szintetikus labor-drogok az akut leszarom tabletta !

Altatók. Akik nem érnek rá még arra se hogy bioritmusuk legyen és kell nekik egy gomb !

Kannabisz. A gyógynövények királynője: A természetes öngyógyitás tanító növénye !

Pszichedelikumok. Az invidualitás fejlesztés, alapvető természetes kellékei !

Ez nem politikai kérdés. Az egzisztenciális kérdés !

Ez emberi természet. Tudatos drogfogyasztás első és alapvető szintje !

A kérdés soha nem az volt, hogy léteznek-e tudatmódosítók és hogy használjuk e őket vagy sem.

A kérdés az volt, hogy ki ellenőrzi őket és hogyan teszi azt és milyen alapon.

Az állam vagy a feketepiac. A bizonyított tudományos tények , vagy a politikai kampány hazugságok.

Magyarország erre a kérdésre évtizedek óta ugyanazt a választ adja:

A feketepiac. Magyarán : Tagadás ! Tagadás ! Tagadás !

„A magyar abszurd”

A legnagyobb abszurditás az, hogy miközben a politikusok sokszor még mindíg a kannabisz démonizálásával kampányolnak, a legnagyobb károkat okozó szerek sokszor nem is a kannabiszhoz kötődnek.

A leszakadó térségekben pusztító dizájnerdrogok.

Az olcsó szintetikus kannabinoidok. (Herbál, BIÓ)

Az ismeretlen összetételű kristályok. (Patyi, Krinyó)

Az illegális laborokból érkező új vegyületek.

Mint például a CBD-ből kémiai úton előállított mindenféle szerek.

Ezek azok a szerek, amelyek családokat és komplett életeket tesznek tönkre.

Ezek azok a szerek, amelyek pszichiátriai osztályokra és a ravatalozóba küldenek embereket.

Ezek azok a szerek, amelyek egész falvakat nyomorítanak meg és komoly társadalmi károkat okoznak.

És mégis.

A politikai kommunikáció középpontjában továbbra is gyakran a kannabisz áll.

A növény, amelyet a világ egyre több országa már nem bűnügyi, hanem egészségügyi és szabályozási kérdésként kezel. Amiről szinte naponta kerülnek ki tudományos kutatások amik azt bizonyítják be folyamtosan, hogy egy sokszínű gyógynövény !

A fiatalok fizetik meg végső soron az árát…

A drogháború legnagyobb veszteségei nem a kartellek.

Nem a bűnszervezetek.

Nem a nagykereskedők.

Hanem azok a fiatalok, akik először kerülnek kapcsolatba a büntető igazságszolgáltatással mondjuk néhány gramm kannabisz miatt 2026-ban.

Egy rendőrségi ügy.

Egy nyilvántartás.

Egy megbélyegzés.

Egy elveszett lehetőség.

Egy megalázott és már előre tönkretett élet !

Miközben a politikusok a keménységüket bizonygatják, a valódi társadalmi költségeket mások fizetik meg.

És hol van az emberséges Magyarország team?

A másik kellemetlen kérdés az, hogy: „hol vannak azok a politikai erők, amelyek alternatívát kínálnának” ?

Sokan beszélnek emberségesebb drogpolitikáról. Valóságban érdemen meg semmi valós lépés nem történik ez ügyben !

Kevesebben beszélnek dekriminalizációról. Mint az utóbbi 15 évben összesen a NER korszakában !

Még kevesebben merik kimondani, hogy a jelenlegi rendszer kudarcot vallott.

A magyar politika jelentős része ma is fél a témától. A tisza párt nem tűri a kritikát, még saját berkeiken belűl sem !

A kannabisz legalizációja vagy akár a fogyasztók büntetésének megszüntetése még mindig politikailag kockázatos ügynek számít. Vagy csak nem került még pioritásba továbra sem.

Ezért a legtöbb szereplő inkább általánosságokban beszél megelőzésről, egészségügyről és emberségről, miközben a jelenlegi büntetőpolitikai keretek alapvetően érintetlenek maradnak.

A kérdés viszont egyszerű:

Ha mindenki tudja, hogy a rendszer nem működik, akkor ki meri végre megváltoztatni?

A valódi vita még el sem kezdődött !

A magyar közélet ma is ott tart, hogy a kannabisz kérdését erkölcsi pánikként kezeli.

A világ viszont már rég a következő kérdésekről vitatkozik:

  • Hogyan lehet csökkenteni az ártalmakat?
  • Hogyan lehet visszaszorítani a feketepiacot?
  • Hogyan lehet védeni a fiatalokat?
  • Hogyan lehet kezelni a függőséget büntetés helyett?
  • Hogyan lehet a rendőrségi erőforrásokat a valóban veszélyes bűnszervezetekre koncentrálni?

Ezekről Magyarországon alig folyik érdemi vita.

Maradnak a sajtófotók.

A lefoglalt zacskók.

A győzelmi jelentések.

És marad a drogpiac is.

Mert a drogellenes háború legnagyobb paradoxona az, hogy miközben évtizedek óta harcolnak benne, maga a drogpiac soha nem volt képes ilyen hatékonyan alkalmazkodni.

A kérdés ezért már nem az, hogy működik-e a drogháború.

Erre a választ a történelem rég megadta. NEM !

A kérdés az, hogy Magyarország mikor lesz hajlandó végre szembenézni vele.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük